W poniższym opracowaniu odpowiemy na pytanie czy jest możliwe, aby podmiot leczniczy nabył lek recepturowy w aptece ogólnodostępnej, czy w celu dokonania takiej transakcji konieczne jest zawarcie umowy między stronami transakcji.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne (prawo farmaceutyczne), obrót produktami leczniczymi może być prowadzony tylko na zasadach określonych w ustawie. Ponadto, zgodnie z art. 86a prawa Apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny może zbyć, na zasadach określonych w ustawie w celu zaopatrzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą – na podstawie zapotrzebowania, o którym mowa w art. 96 ust. 1 prawo farmaceutyczne.
Biorąc pod uwagę powyższe, leki recepturowe nie mieszczą się w ww. kategorii jako produkty, które są przygotowywane na podstawie konkretnej recepty dla konkretnego pacjenta.
Omawiana kwestia była także przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z dnia 2 września 2021 r. sygn. akt II GSK 711/21, jednoznacznie wskazał, że Niewątpliwie leki recepturowe należą do kategorii produktów leczniczych zdefiniowanych w art. 2 pkt 32 upf, o których mowa w art. 96 ust. 1 upf, które zgodnie z art. 96 ust. 1 upf mogą być wydawane w aptece ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego. Jednak wskazana wyżej wynikająca z art. 2 pkt 12 upf konieczność łącznego spełniania przez leki receptorowe dwóch warunków, w tym w szczególności sporządzenia na podstawie recepty, wyklucza możliwość sporządzenia leku receptorowego na podstawie zapotrzebowania zakładu leczniczego, a w konsekwencji wydania takiemu zakładowi leku recepturowego.
Wobec powyższego, nie ulega wątpliwości, że apteka ogólnodostępna nie jest uprawniona do zbycia leku recepturowego sporządzonego na podstawie zapotrzebowania do podmiotu leczniczego. Powyższe implikuje także fakt, że podmiot leczniczy nie może nabyć od apteki ogólnodostępnej takiego leku.
Autor: adw. Piotr Pirecki – Kancelaria KONDRAT i Partnerzy, biuro@kondrat.pl