W niniejszym opracowaniu odpowiemy na pytanie czy magister farmacji pracujący w aptece, ale niebędący jej kierownikiem może zostać kierownikiem w hurtowni farmaceutycznej lub hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych.
Mając na uwadze przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne (prawo farmaceutyczne), wskazać trzeba, że prawo farmaceutyczne nie zakazuje takiej możliwości.
W pierwszej kolejności wyjaśnić trzeba, że prawo farmaceutyczne wprowadza jednoznaczny zakaz, zgodnie z którym farmaceuta nie może łączyć funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej, punktu aptecznego, działu farmacji szpitalnej, apteki szpitalnej z funkcją Osoby Odpowiedzialnej, Osoby Kompetentnej lub Osoby Wykwalifikowanej (art. 88 ust. 1a prawa farmaceutycznego).
Jak z kolei stanowi art. 84 ust. 1 prawa farmaceutycznego, Osobą Odpowiedzialną może być farmaceuta mający 2-letni staż pracy w hurtowni farmaceutycznej lub w aptece. Ponadto, zgodnie z art. 84 ust. 4 prawa farmaceutycznego, Nie można łączyć funkcji Osoby Odpowiedzialnej w hurtowniach określonych w ust. 1-3 oraz łączyć funkcji Osoby Odpowiedzialnej i funkcji kierownika apteki, działu farmacji szpitalnej albo punktu aptecznego, a także funkcji kierownika zakładu leczniczego dla zwierząt.
Powyższe prowadzi do jednoznacznego wniosku, że Osoba Odpowiedzialna nie może jednocześnie pełnić funkcji kierownika apteki, działu farmacji szpitalnej albo punktu aptecznego ani funkcji kierownika zakładu leczniczego dla zwierząt. Nie można także pełnić funkcji Osoby Odpowiedzialnej w więcej niż jednej hurtowni farmaceutycznej lub hurtowni farmaceutycznej i hurtowni produktów leczniczych weterynaryjnych. Jednocześnie, przepisy jednak nie zakazują możliwości pełnienia funkcji Osoby Odpowiedzialnej w hurtowni farmaceutycznej i równoczesnego zatrudnienia w aptece ogólnodostępnej czy innej hurtowni farmaceutycznej w charakterze magistra farmacji.
Autor: adw. Piotr Pirecki – Kancelaria KONDRAT i Partnerzy, biuro@kondrat.pl